Strona www.stanicakaminskiego.pl, na której aktualnie Państwo się znajdują, powstała jako rezultat serii wydarzeń, jakie były realizowane przez Fundację im. Zofii Kossak od 2012 roku. Wszystkie te wydarzenia (spektakl, koncert, wydanie publikacji, wystawa, żywe lekcje historii) miały na celu przede wszystkim jedno — przywrócenie do pamięci społecznej i historycznej miejsca przedwojennej stanicy harcerskiej w Górkach Wielkich.

Stanica powstała dzięki wsparciu Wojewody Śląskiego – Michała Grażyńskiego. Modernistyczne budynki zaprojektował, nie do końca doceniany dziś, a wart przypomnienia, architekt Bogdan Laszczka – syn rzeźbiarza Konstantego Laszczki. Ośrodkiem Harcerskim, taką bowiem nazwę oficjalnie przyjęła Szkoła Instruktorska w Górkach Wielkich, kierował jej pomysłodawca – druh Aleksander Kamiński. Włożył on w ośrodek całą swoją pasję pedagogiczną. W niezwykle krótkim czasie udało mu się przekształcić to miejsce w twórczo wychowującą i kształcącą kadry harcerskie oraz zuchowe placówkę. Wraz z wcześniej powstałym „Buczem”, Szkołą Harcerską w Nierodzimiu i Szkołą Szybowcową na stokach góry Chełm koło Goleszowa, stanica górecka, jako ostatnia z poczynionych inwestycji, perfekcyjnie dopełniła koncepcji, w ramach której powstawały ośrodki ZHP na Śląsku Cieszyńskim po I wojnie światowej. Ośrodek Harcerski w Górkach Wielkich to miejsce szczególne. Od samego początku był on ważny ze względu na swą społeczną funkcję. To właśnie w Górkach Wielkich swoje ostatnie wakacje spędzili Alek, Zośka i Rudy – harcerze Szarych Szeregów, bohaterowie książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”, których tragiczne pokolenie w większości nie doczekało życia w wymarzonej, wolnej i sprawiedliwej Polsce. Z Ośrodkiem Harcerskim w Górkach Wielkich – Sojce związana jest historia setek polskich harcerzy i harcerek. Także i dziś – mimo, iż od lat 90-tych stanica nie była użytkowana – jest ona istotna ze względu na swą rangę historyczną oraz wartość architektoniczną. Nadal świadczy o wielkości myśli i ducha pokolenia młodych ludzi, z których wielu oddało życie za Polskę.

Budynek 2

Budynek nr 2, fot. Fundacja im. Zofii Kossak

***

Poszukiwane są wszelkie możliwości, które pozwolą na utrwalenie pamięci o ośrodku i jego twórcy, a jednocześnie na znalezienie współczesnej funkcji dla tego miejsca, obecnie popadającego w ruinę, które w pierwotnym założeniu miało służyć wychowaniu dzieci, młodzieży i dorosłych.